Odpust zupełny

Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej inaczej ...

Zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych.

Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach, muzykowali na kościelnych świętach.

Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Wśród nich są wiersze Sebastiana Klonowica, Biernata z Lublina oraz Jana Kochanowskiego.

Odpust od lat cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kultury dawnej. Takie "przeboje" stworzone przez grupę jak "Koło Rycerskie", "Ballada o Henryku" czy "Ballada o Dwóch Krukach" często można usłyszeć w czasie współczesnych biesiad rycerskich.

Grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX na VI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „NOWA TRADYCJA" w Warszawie. Ma też na swoim koncie album "Renesans Średniowiecza" nagrany studiu im. Agnieszki Osieckiej III Pr. Polskiego Radia.