Dawne gry, zabawy, oraz zabawki

Oferujemy kram z dawnymi grami planszowymi, gdzie każdy odwiedzający będzie miał możliwość zagrania i zapoznania się z grami (od starożytności) i ew. zakupu.

Na stanowisku posiadamy również zabawki historyczne - do zabawy przez najmłodszy i ew. zakupu.

Kasyno Gier Historycznych (w pomieszczeniach zamkniętych)

Rozmaite dawne gry planszowe: od mancali, przez senet, grę w 20 pól, alquerque, odmiany gier tafl po młynek, gaskę czy pachisi; od starożytności po indyjskie gry powstałe w XIX w. Niektóre z tych plansz są wiernymi replikami znalezisk archeologicznych. Każda gra dysponuje zalaminowaną instrukcją i oczywiście można w nią zagrać. Do tego mini wystawa replik pionków czy innych akcesoriów do gier planszowych.

Dawne zabawy i zabawki

Dodatkiem jest stoisko pokazowe z replikami zabawek, głównie średniowiecznych: z Elbląga, Nowogrodu, Szkocji, itd.
W zależności od dostępnego miejsca możliwe jest również przygotowanie kilku stanowisk do rozmaitych zabaw ruchowych i zręcznościowych, począwszy rzymskiej zabawy z orzechami, prostych odmian kręgli, gier z wykorzystaniem kul, po serso i duże mikado, gry ogrodowe z początku XX wieku.

Wykłady historyczne – edukacja w formie rozmowy z osobami odwiedzającymi nasz kram

  • Historia gier planszowych w Polsce - do roku 1795.
  • Historia gier planszowych na świecie - do XV w. n.e.
  • W co grali Wikingowie
  • Zabawy i zabawki wczesnośredniowieczne

Stanowisko kramu obejmuje: namiot historyczny (rozbijany na trawie) o szerokości ok. 7m + naciągi oraz stanowiska do samoobsługowych zabaw zręcznościowych (trawa).