Biesiada sarmacka

Sarmacka Biesiada „Z Zagłobą przy stole” – Pokazy walk wraz z konkursami dla gości

Chwyćmy dziś w jedną rękę kufel, a drugą zaciśnijmy mocno na rękojeści szabli, gdyż walczyć będziemy na obydwu tych frontach. A prowadzić nas będzie wojennik znamienity, któremu smak zwycięstwa zarówno przy kuflu, jak i przy szabli nieobcy – sam Onufry Zagłoba. Zatem nikt wstydu przynieść nie może, lecz pokazać musi, że (jak dawniej mawiano) prawdziwy Polak z szablą w ręku się rodzi – a do kufla nawyka.

Pokaz jest utrzymany w klimacie sienkiewiczowskiej “Trylogii” widzowie biorą czynny udział.
W trakcie pokazu prezentujemy historyczne scenki oraz humorystyczne scenki zakończone pojedynkami na broń białą (szable, szpady, rapiery).
Mamy też przewidziany dla gości blok konkursowy, w którym uczymy gości szermierki – konkursy są prowadzone z dużą dawką humoru.

Pokaz możemy dodatkowo wzbogacić o:

 • Szlacheckie powitanie
  Szlachetni goście witani są w progu karczmy przez szlachecką kompanię, na czele której stoi sam Onufry Zagłoba. Wita ich w ciepły i żartobliwy sposób.
 • Pokaz mody dawnej – z udziałem gości
  Pokaz strojów, w jakich chadzali bohaterowie Trylogii. Aby uatrakcyjnić pokaz, mogą w nim wziąć udział wybrani goście, których przebierzemy w specjalnie przygotowane stroje dawne. Następnie przy stosownej muzyce i fachowym komentarzu odbędzie się najprawdziwszy pokaz mody. 
 • Szlachecka księga herbów
  Dodatkowo goście mogą skorzystać ze "Szlacheckiej księgi herbów" aby sprawdzić, czy mają herbowych przodków. 
 • Toast Zagłoby
  Nawiązując do staropolskiej tradycji wznoszenia toastów, Zagłoba wznosi toast powitalny.